Kam v regióne Späť

Okolie Makova a celá oblasť Kysúc ponúka množstvo príležitostí na rekreáciu a efektívne trávenie voľného času. Ak Vám nestačí zbieranie húb, lesného ovocia a liečivých rastliniek, vydajte sa na niektorú z kysuckých cyklotúr alebo autom do najbližších miest Turzovka, Bytča, Čadca za kultúrnymi a prírodnými pamiatkami.

Za povšimnutie stojí spoločné dedičstvo Systém Šance – obranný systém valov, priekop a redút nazývaný tiež Jablunkovské šance. V 17. a 18. storočí chránili Tešínske panstvo pred nájazdmi Tatárov a ťahajú sa hraničným územím Českej, Poľskej a Slovenskej republiky. Na Kysuciach obcami Skalité, Čierne, Svrčinovec a mestom Čadca.

Prírodná pamiatka Bukovský minerálny prameň ľudovo nazývaný aj "vajcovka" sa nachádza v meste Čadca v lokalite Bukov v údolí Bukovského potoka, asi 1km od centra. Cestou môžete "ochutnať" aj upravený prameň vytekajúci spod kaplnky po ľavej strane na začiatku Bukova.

Ďalšou zaujímavosťou sú kamenné gule Milošová – Megoňky.

V októbri roku 2008 bola hora Živčáková pri Turzovke vyhlásená za pútnické miesto a miesto modlitby.  Táto Krížová cesta je vzdialená od Makova približne dvadsať kilometrov.

Kaštieľ Radoľa je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok v regióne Kysuce. Na základe poznatkov historického výskumu dnes radíme kaštieľ, respektíve vznik jeho najstaršej časti, približne do druhej polovice 16. storočia. Jednalo sa o obytnú štvorcovú dvojpodlažnú budovu. Kaštieľ Radoľa bol pri rozširovaní majera prestavaný asi v druhej polovici 17. storočia.

Ďalšími zaujímavosťami sú historická úvraťová železnica vo Vychylovke a Skanzen kysuckej dediny, Kysucké múzeum, hrad Strečno, Budatínsky zámok v Žiline, Sobášny palác v Bytči, Hričovský hrad, Súľovský hrad.

Pocasie
Domov
plan
facebook